اخبار ساعت ۷ صبح، ۱۴خرداد ۱۳۶۸با صدای حیاتی – شما چه خاطره‌ای دارید؟

احتمالا شما هم باوردارید که عکس، صدا، بو و خیلی چیزهای دیگه می‌تونن در ماندگارشدن یه حس، موقعیت یا خاطره در آدم تاثیرگذار باشن. یکی از این‌ها صداست. حتما تجربه کردید که بعد از مدتی اگه یه صدا یا موسیقی‌ای را دوباره بشنوید، کوهی از خاطرات تلخ یا شیرین با تمام جزییات یاد انسان می‌یاد.
این مقدمه واسه این بود تا ازتون بخوام فایل صوتی اخبار ساعت ۷ روز ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ رو که طی اون آقای حیاتی برای اولین بار خبر درگذشت آیت‌الله خمینی رو اعلام‌کرد بشنوید و بعد اگه چیزی به ذهنتون می‌رسه بذارید. حتما همه‌ی ما (موافق یا مخالف – انقلابی یا غیرانقلابی-  با هر مرامی) اون‌روز که اولین بار این صدا رو شنیدیم یه چیزایی تو ذهنمون اومده و مونده. اون چزییات منظورمه. جمع‌شدن این می‌تونهه یه نوع آرشیو شفاهی باشه از متن مردم با جامعه‌ی آماری پراکنده‌ای که اشتراکشون استفاده از اینترنت در این سال‌هاست. پس خواهش‌می‌کنم این کار  رو بکنید. شاید جالب بشه …(فایل رو از اینجا دریافت کنید – ۳۲۷ کیلوبایت – wma)
اون موقع کلاس دوم دبستان بودم. صبح از خواب پاشدم تا برم امتحان بدم، یه رادیوی قدیمی قرمز داشتیم معمولا صبح‌ها روشن بود. همون‌جور که لباس پوشیده بودم یه‌هویی صدای حیاتی رو شنیدم که با بغض خبر رو گفت. تو دنیای کودکی‌ام ناراحت شدم. بعد هم که تا چند روز مدرسه‌ها تعطیل بود. بابام هم که خونه می‌موند و من هم حسابی باهاش بازی کردم. چیزی که نو ذهنمه همین حضور باباست. یادم نمی‌آد امتحانا رو چیکار کردیم و بعدش چی‌شد. و احتمالا حوصله‌مون سرنمی‌رفت. چون تلویزیون که چیزی نداشت و تفریخ دیگه‌ای هم که نبود مثه الان.