برایِ بــــم

آقتاب فردا زده یا نزده، می‌شود ۱۳ سال از آن بامداد خونینِ خاک‌آلوده‌یِ بم؛ که دل‌پیچه‌ی زمین آوارِ سوگ شد بر تنِ ساکنانش، پدران و مادران داغ‌دیده، فرزندان یتیم‌شده، همسران سیاه‌پوش. حالا بعدِ این همه سالِ غم‌آلود، شهر هنوز کمر راست نکرده و اندامِ خمیده‌یِ دردآلوده‌اش، تنِ رنجورِ ارگ‌اش، روایتِ نامهربانی زمین و زمینیان است. پرسه‌ای در شهر بازمی‌گوید این اندوهِ انباشته در شهر را.
باری؛ یادِ بم در سال‌روزِ زلزله‌اش بی یادِ ارگ نمی‌شود. حکایت اما از روز ۲۵ آذر است که با خوش‌ذوقی روز عکس تاریخی نامیده شده است. جستجو در میانِ عکس‌های تاریخی شهرهای ایران، می‌رساندمان به مجموعه‌ای از زیباترین و آشناترین عکس‌های هوایی ایران در واپسین سال‌های دهه‌ی پنجاه. عکس‌های گئورک گرستِر.
گئورک گرستِر (زاده‌ی ۱۰ اردیبهشت ۱۳۰۷)، روزنامه‌نگار و عکاس سوئیسی، استاد دانشگاه زوریخ و از پیشگامان عکاسی هوایی است. او به بیش از ۱۰۰ کشور سفر کرد و عکس‌هایش از ایران دهه‌ی پنجاه و سرزمین‌هایی مانند سیستان، اصفهان، کرمان، خراسان و همدان یادگاری‌هایی بی‌مانندی از طبیعت و شهرهای ایران است. گرستر جایزه‌هایی بین‌المللی نیز به دست آورده است و عکس‌هایش مدت‌ها طی قراردادی در اختیار خط هوایی سوئیس (سوئیس‌ایر) بوده است. عکس‌های او همگی برایمان آشنا هستند؛ همچون عکسش از باغ‌شازده ماهان و سرسبزی‌اش در دل کویر، شیراز و آرامگاه سعدی، پاسارگاد، داراب‌گرد، آرامگاه فردوسی و ده‌ها عکس دیگر.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.